Temat: rozprowadzenie ciepła

witam, chciałem sie dowiedzieć czy warto zrobić rozprowadzenie ciepła z kominka do pokojów. prosze o komentaze

2

Odp: rozprowadzenie ciepła

Grawitacyjne zawsze warto. Ogrzewanie pomieszczeń przy każdorazowym odpaleniu kominka i  niezależne od jakichkolwiek czynników. Wszystko zależy od rozmieszczenia pokojów i miejsca położenia kominka. Jeśli prześle Pan schemat budynku, to z pewnością ja czy inni użytkownicy będziemy mogli coś podpowiedzieć. Pozdrawiam!

3

Grawitacyjnie po stukroć tak
Bo nie wymaga zasilania w przypadkach braku prądu i pozostaje sie niezaleznym w skrajnych wypadkach.
Jeśli wymuszone DGP to małe tak z kwestią w zainwestowanie w podtrzymanie pracy turbiny (ups, agregat)

4 (edytowany przez tailor 2013-01-08 21:33:05)

Jako nowy użytkownik forum witam wszystkich serdecznie.
Rozpoczynam właśnie budowę domu i również rozważam problem postawiony przez założyciela wątku. Tzn. nie mam wątpliwości co do sensu rozprowadzenia ogrzewania do pokoi,ale chodzi mi o system: grawitacyjny czy turbina. Skłaniam się ku temu pierwszemu, głównie dlatego, że doradza mi go większość ludzi z którymi rozmawiałem na ten temat, a poza tym tak na logikę przemawia za tym prostota rozwiązania i wydaje mi się, mniejsze straty ciepła. Pytanie tylko czy w tym układzie rozmieszczenia kominek/pokoje na poddaszu będzie to efektywne? Poniżej zamieszczam szkic poddasza z planowanym umieszczeniem kominka i przewodu kominowo-wentylacyjnego. Bardzo proszę o opinie i ew. porady.
http://imageshack.us/a/img248/2444/poddasze.png

5

Myślę że spokojnie można zaryzykować system grawitacyjny pod podłogą. Odcinki max. 3 metrowe więc nie powinno być kłopotu. Odpowiedni przekrój kanałów, dokładna izolacja i będzie śmigać. Pozdrawiam.

6

Dzięki za odpowiedź. Pytanie co do odpowiedniego przekroju:jakie są minimalne wymiary kanału poniżej których nie należy schodzić?
Rozumiem, że najlepiej poprowadzić kanał skośnie przez hal do ścianki działowej pomiędzy pokojami?

7

Minimalnie kanały mają przekrój 5x15. Z mniejszymi sie nie spotkałem. Proponuję zrobić jak najkrótsze odcinki, czyli własnie po skosie. Jeden punkt prosto do sypialni po lewo, drugi po skosie w ściankę działową miedzy sypialniami. Lazienka to wiadomo:). Garderobę i hall bym sobie odpuscił.

8

A jeszcze jedno pytanie właśnie dotyczące łazienki, jak to z nią jest? Gdzieś czytałem, że doprowadzanie ogrzanego powietrza mija się z celem no bo jest wentylacja, a skoro tak to będą niepotrzebna straty ciepła. Kolega z kolei mówi: załóż, bo potem przy samym dogrzewaniu kominkiem wszędzie będziesz miał ciepełko, a w łazience ziąb i wilgotno.

9

Łazienka powinna być jak najbardziej zasilona z kominka. W końcu jest to pomieszczenie, gdzie często przebywamy bez ubrania więc dodatkowe żródło ciepła nie zaszkodzi.

10

kominki-mazur jeszcze raz dzięki za rzeczowe odpowiedzi.

11

Cz rozważałeś zainstalowanie dodatkowego wymiennika ciepła na czopuchu? Większość ciepła które wykorzystujesz pochodzi z promieniowania przez przednią szybę jak i z promieniowania wymiennika.To ciepło idzie poprzez kanały do poszczególnych pomieszczeń. Nie wykorzystane jest ciepło spalin których temperatura dochodzi do 350 -400 C. W Stanach stosowany jest to od "wieków" wymiennik na czopuchu kominka czy też kotła.Sam użytkuję taki wymiennik od roku. Kominek stoi w dużym salonie (dom parterowy 105 m2) drzwi do wszystkich pokoi mam otwarte. Zasada działania. Gdy temperatura spalin osiągnie 65 C , termostat zamontowany na wymienniku włącza  mały wentylatorek (34 W) i powietrze w nim ogrzane wpychane jest do salonu. Wyłączenie wentylatorka następuje automatycznie gdy temp.spalin  spadnie do 45C. Wiadomo ciepłe powietrze idzie pod sufit. W Castoramie kupiłem (230 PLN) lampę z wentylatorem podsufitowym 3 zakresy (latem służy jako pseudo klimatyzacja) a zimą zgania ciepłe powietrze na dół. Gdy mierzyłem temperaturę pod sufitem było 45 C. W tym roku spaliłem ok 5 mp drewna co uważam za sukces. Więcej  mogę wyjaśnić telefonicznie.604 427 302

12

A co jak nie ma prądu i czemu ma słuzyc taki wentylatorek? Czemu służy też wymiennik? Nie lepsze byłyby krązki akumulacyjne albo pierścienie Ortnera czy choćby zwykły radiator?

13

Przecież nie żyjemy w średniowieczu. ile może nie być prądu 1 - 2 godziny.Przecież jak nie ma prądu to i piec gazowy czy olejowy a nawet na eko-groszek nie chodzi. Nawet przy braku prądu w kominku się pali tyle iż nie chodzi wentylator.
Nie tragizujmy brakiem prądu.  Ja ogrzewam dom właśnie tym sposobem i uważam że na dzień dzisiejszy nie ma tańszego ogrzewania. Co jeszcze udoskonalę. Wywalę całą obudowę kominka która tłumi ciepło i postawię zwykłą kozę (są takie ładne estetyczne z szybką iż mogą stanowić dekorację salonu). Oczywiście na rurę wydechową zainstaluję wymiennik odzyskujący ciepło ze spalin i oczywiście nie zrezygnuję z wentylatora sufitowego. Po co mi ciepło pod sufitem?? Pierścienie czy radiator nie wykorzystują ciepła spalin w takim zakresie jak wymiennik. Tu zyskujemy ok 100 C na temperaturze spalin  (pomiar własny 380 C a z wymiennikiem 280 C). Nie jest to mój wynalazek. Amerykanie stosują tą metodę od 30 lat

14

Witam,

bardzo skutecznym sposobem rozprowadzenia ciepła wytworzonego przez kominek jest wentylator sufitowy.

http://allegro.pl/masz-kominek-potrzebu … 43781.html

Super urządzenie które spycha powietrze spod sufitu (tam przecież nikt nie mieszka:-}). A poza tym w lecie jest również przydatne.

Trzeba tylko uważać aby nie naciąć sie na jakąś tanizne. Lepiej wydać troszkę wiecej i mieć spokój na lata.

15

Zgodzę, że grawitacyjnie powinno się tu sprawdzić.