Temat: kominek z płaszczem wodnym

witam. co jezcze jest mi nie zbędne do podłączenia np tego kominka http://allegro.pl/kominek-z-plaszczem-w … 95225.html   z płaszczem do grzejników aby grzały?

2

Odp: kominek z płaszczem wodnym

Witam.
Masa rzeczy ... a najsampierw ... cała reszta instalacji co i cwu ... najlepiej jakbyś to pytanie zadał instalatorowi, który będzie robił całość instalacji w domu ...
Pozdrawiam.

"...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę - Zduna Wędrownika.
Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra,
buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt.
W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

3

no i komin jest niezbędny:) A na poważnie to zaproś instalatora jak radzi forest

Kominek to teatr... rodzi się sztuka, którą wykonawca i ogień jako aktorzy muszą odegrać na deskach domów gdzie publiczność to domownicy z radością skupiający się przy scenie, podziwiając ujarzmiony ogień.

4

dobre ale fatalna wizja ognia, no i ten wiatrak na dole....

Kominek to teatr... rodzi się sztuka, którą wykonawca i ogień jako aktorzy muszą odegrać na deskach domów gdzie publiczność to domownicy z radością skupiający się przy scenie, podziwiając ujarzmiony ogień.

5

ale chodzi mi o zestaw. co jest niezbędne a co zbędne aby instalator nie wcinął mi jakiegoś badziewia które nie pomaga w niczym.

6

Witam.Widzę że jest to wkład przystosowany do pracy w układzie otwartym tak więc potrzeba ci będzie:
-Naczynie wzbiorcze z zaworem pływakowym
-pompa wody
-Sterownik kominka,najlepiej zintegrowany z przepustnicą
-jeśli chcesz a jest to opcjonalne wypos. możesz zainstalować sobie Ups ale to w przypadku wkładów pracujących w ukł.Otwartym nie jest aż tak bardzo potrzebne.
I jeśli chcesz spiąć to z innym układem to wymiennik płytowy.

7 (edytowany przez zbyster 2013-06-07 13:37:47)

a bufor?- to wydatek?
dom mam 60mk2 , 2 pokoje kuchnia łazienka. myślałem nad dwoma grzejnikami - jeden w łazience i jeden w sypialni. Kuchnia jest połączona z salonem w którym będzie komiek, czy do takiego zestawienia trzeba bufor aby woda się nie gotowała?

8

Witam.
To zacznijmy od tego ... A po co Ci do takiego domu "płaszcz wodny" ...
Pozdrawiam.

9

W kominku powietrznym podobno zbiera się kurz w przewodach, który później jest wywiewany do pomieszczeń, a ja z racji na alergię nie mogę sobie na to pozwolić.

10

Ponadto w przyszłości planuję rozbudowę domu, Więc dom się powiększy .

Powróćmy do konsensusu tematu.

11

Nie .Wkład który zamierzasz zakupić pracuje w układzie otwartym i nawet jak zagotujesz wodę w układzie to zbiornik wyrównawczy upuści powstałe ciśnienie.Jako że pod 12 kw chcesz podłączyć 2 grzejniki,to bufor zmagazynuje naddatek energii który ci zostanie.Możesz wtedy naddatek ciepłej wody wykorzystać jako wodę użytkową bądź bufor będzie tą energię magazynował przez co rzadziej będziesz dokładał do pieca. Koszt buforu startuje od około 2500 brutto.Wszystko zależy od firmy i wyposażenia takiego buforu.

12 (edytowany przez zbyster 2013-06-10 14:32:44)

Czy do mojego układu c.o bufor jest niezbędny? Będą narazie około 2 grzejniki+ bojler c.w.u.?

myślałem nad takim bufore: http://allegro.pl/bufor-zbiornik-akumul … 53078.html

PS2>potrzebuję jeszcze sterownik  i zawór do sterowania ciepłą wodą z kominka.
tzn moja instalcja będzie wyglądać tak: kominek-->grzejniki[z tym że niewiem gdzie wpiąć grzejniki przed czy za buforem]--> bufor ciepła--> bojler ciepłej wody użytkowej.
potrzebuję sterownik który będzie sterował wodą tak aby najpier nagrzewały się grzejnki potem bojler a na końcu bufor ciepła.

czy taki zawór mi wystarczy ?http://allegro.pl/zawor-3-drogowy-trojdrozny-mieszajacy-afriso-1-cal-i3286841249.html
czy trzeba jakiś sterownik elektorniczny, który będzie sterował trzema pompami?

13 (edytowany przez czarny 2013-06-10 15:37:49)

zbyster, maja ma moc 12 kW, Ty na 60m2 potrzebujesz tej mocy max. 6kW.
Gdzieś musisz więc "wpuścić" ten nadmiar mocy, stąd potrzebny jest bufor bądź też dołożenie grzejników o sumarycznej mocy 12kW (co przy 60m2 będzie przypominało saunę). Inaczej wkład z płaszczem wodnym ze sterowaną elektronicznie przepustnicą nie będzie Ci się w ogóle chciał palić.
Jego praca polega na tym, że przepustnica będzie się otwierać, dostarczając powietrze do wkładu w momencie, kiedy temp. wody spadnie do powiedzmy 50*C i zamykać przy powiedzmy 85*C. U ciebie, przy tych dwóch grzejniczkach o mocy max- strzelam 2kW - woda zagotuje się błyskawicznie i dopóki nie spadnie do tych 50*, przepustnica się nie otworzy choćbyś błagał ją na kolanach. A ogień we wkładzie przygaśnie, o ile wogóle nie zgaśnie, jeśli stygnięcie wody będzie długotrwałe.
Reasumując, musisz tak dobrać moc odbiorników (grzejniki lub bufor) aby sumarycznie była ona dopasowana do mocy wkładu. Inaczej masz po zawodach, fizyki się nie oszuka. Lub tez odwrotnie, dobrac moc wkładu do rzeczywistego zapotrzebowania, ale przy tych 2 grzejnikach to niczego sensownego nie znajdziesz...

zbyster napisał/a:

PS2>potrzebuję jeszcze sterownik  i zawór do sterowania ciepłą wodą z kominka.
tzn moja instalcja będzie wyglądać tak: kominek-->grzejniki[z tym że niewiem gdzie wpiąć grzejniki przed czy za buforem]--> bufor ciepła--> bojler ciepłej wody użytkowej.
potrzebuję sterownik który będzie sterował wodą tak aby najpier nagrzewały się grzejnki potem bojler a na końcu bufor ciepła.

Czy Ty chcesz to montować sam? Sorry, ale przy Twoim stanie wiedzy odradzam...
Gdzieś w sieci widziałem ostatnio zdjęcie gościa na tle pogorzeliska domu. Z podpisem "Pan Andrzej zainstalował w domu kominek. Czy ty też chcesz być bohaterem w swoim domu?"
Ale pomijając żarty: kominek - bufor - grzejniki. Bojlera teoretycznie nie będziesz potrzebował, zimą bufor śmiało go zastąpi.
Gorzej latem wink

Less is more.

14

Ale pomijając żarty: kominek - bufor - grzejniki. Bojlera teoretycznie nie będziesz potrzebował, zimą bufor śmiało go zastąpi.
Gorzej latem wink

a czy mógłby mi ktoś podać jakiś schemat ? Co ma być gdzie.

Nię będe montował sam ale chcey mi to instalator dobrze zrobił i nie wcinsął nie potrzebnego drogiego szmelcu. ;];]

Jakto nie będe potrzebował bojlera? Nie bardzo rozumiem? Mówisz o buuforze 2w1? tzn bojler z buforem w jednym zbiorniku?

PS. Czy trzeba mikroprocesorowy sterownik? czy wystarczy zawór trójdrożny z kominka[ jedno wyjście na grzejniki, jedno na bufor,i jedno na bojler wody użytkowej.?  Czy lepiej podłączyć kominek bezpośrednio do bufora i dopiero z bufora na grzejniki i bojler? [czy przy takim połączeniu nie trzeba będzie czekać godziny aż grzejniki zrobią się ciepłe?

15

Każda szanująca się firma zajmująca się taką tematyką ma to na swojej stronie...
minuta szukania:
http://alfaterm.pl/dopobrania.html
http://www.kratki.com/pl/strona/do-pobrania#Schematy
http://www.lechma.com.pl/pl/poradnik.php

Less is more.

16 (edytowany przez zbyster 2013-06-11 13:20:25)

Kurcze teraz nie wiem co zrobić.... Najtanie było by właśnie zamontować bojler 150L c.w.u i mieć spokój. ;]. ALe czy takie rozwiązanie się sprawdzi?

podnadto Jaki bufor zasotosować do kominka 8KW ? U producenta doradzają mi 400L.

Pytanie 2: JAk podłączyć kominek z grzejnikami i buforem?
-Należy kominek połączyć z buforem a następnie z bufora na grzejniki?
-Czy [tak ja mówił mi instalator] zaraz przy kominku dać zawór trójdrożny i ruwnolegle puścić wodę z kominka na grzejniki i na bufor? co jeśli przestanę palić w kominku, woda z bufora nie będzie się cofać i schaładzać w kominku?

17

Jak zastosujesz 500 l bufor to ci wystarczy. Zamiast bojlera zastosuj bufor z nagrzewnicą i to rozwiąże twój problem z c.w.u.Co do podłączenia tego to zepnij kominek z buforem ,a z tego dalej na grzejniki i c.w.u. Najlepiej by było żebyś sprawił sobie jakiś dobry sterownik zintegrowany z przepustnicą.Ja mogę ci polecić Sterownik elektroniczny ecoKOM 200 Classic

18 (edytowany przez zbyster 2013-06-11 13:44:52)

gdzieś czytałem że sterowniki sie nie sprawdzają.  Ze lepiej ręcznie regulować przepustnicę. ?
Ile mniej więcej będzie łądował się bufor? I ile czasu od rozpalania będą ciełe grzejniki?
Ponadto bufor z nagrzewnicą ? gdzie taki dostanę?

19

Bufor taki jest już w ofercie Lechmy.(na razie go  nie mają jeszcze na stronie w ofercie ale możesz do nich zadzwonić i dopytać się) cena takiego buforka to 3991 zł brutto.Co do ręcznego sterowania przepustnicy to jestem innego zdania,dodatkowo sterownik taki będzie ci obsługiwał nie tylko przepustnicę ale i pompę itp.
Tutaj masz pełny opis funkcji i sposoby zastosowania:
http://www.plum.pl/pl/artykuly/cieplo_p … ie%207.pdf

20 (edytowany przez zbyster 2013-06-11 14:46:54)

To tańszym rozwiązaniem jest zakup bufora i bojlera c.w.u.
PS. Jaki kominek kupić ?dopasoway do powierzchni domu czy większy?
NA dom 60mk2 8kw czy 10kw?

21 (edytowany przez serial28 2013-06-11 14:56:22)

To może najtańszym rozwiązaniem by był zakup bufora i podgrzewacza.Bojler to przeżytek który pożera prąd nawet gdy go nie używasz.Podgrzewacz pobiera tylko jak go używasz.
W przypadku pł.wodnego stosuje się przelicznik 0,07KW/m2.Oczywiście jeśli dom jest dobrze wyizolowany termicznie:-)Jeśli chcesz zastosować bufor to zastosuj większy wkład.

22

zbyster napisał/a:

gdzieś czytałem że sterowniki sie nie sprawdzają.  Ze lepiej ręcznie regulować przepustnicę. ?
Ile mniej więcej będzie łądował się bufor? I ile czasu od rozpalania będą ciełe grzejniki?
Ponadto bufor z nagrzewnicą ? gdzie taki dostanę?

Opinia równie adekwatna do niesprawdzającego się LPG w samochodach. A prawda jest taka, że nie sprawdza się tylko w tych, w których grzebał pan Zenek z szopy.
Fakt, że przy dużym buforze sterowanie ręczne wystarczy, bo niewykonalne jest zagotowanie powiedzmy tych 500l wody na jednym załadunku drewna.
Jak długo? Zależy od drewna, przy zimnym buforze - strzelam 2-3h? Przy ciepłym - od ręki. Chyba, że spec zrobi Ci "awaryjny" bypass bufora.

Less is more.

23 (edytowany przez zbyster 2013-06-11 16:49:55)

serial28 napisał/a:

To może najtańszym rozwiązaniem by był zakup bufora i podgrzewacza.

Ja nie mówiłem o bojlerze elektrycznym tylko takim w którym woda pitna jest podgrzewana przez kominek/kocioł.

czyli do 60mk2,2 grzejików i bufora 400L zastosować kominek 12KW? czy 8kw wystarczy?

Ponadto chciałem zapytać jak to wygląda: gdy bufor jest zimny, zaczynam palić w kominku to po jakim czasie grzejniki robią się ciepłe? Dopiero jak bufor złapie jakąś temp?
i czy konieczne jest montowanie- termiczny zawór bezpieczeństwa - Danfoss{ - jeżeli układ będzie ze zbiornikiem wyrównawczym?

Pytanie2: To w takim razie nalerzy zasotoswać 2 pompy? Jedna zaraz przy kominku do pchania wody bufora, a druga pompa za buforem do pchania wody na grzejiki?

Pytanie3>.Czy zwykły kocioł wszystko palny przy instaknlacji 2 grzejniki + zasobnik c.w.u nie będzie potrzebował bufora?

24

Witam,
jestem właśnie na etapie budowy kominka z płaszczem wodnym w salonie. Sam nie potrafię i dlatego chciałem wynająć do tego jakąś dobrą firmę. Niestety przykład moich znajomych spowodował, że wolę się poradzić kogoś kto się na tym zna. Szukałem w internecie sam i znalazłem firmę Makroterm z Krakowa. Słyszałem, że mają super sprzęt, ekipę no i robią porządną robotę. Poza tym daję możliwość zainstalowania zintegrowanego ogrzewania (kolektory, turbokominek) Warto? Decydować się?

25

Witam.
Czy firma Makroterm nie widzi że zamieszczanie "lipnych" profili po różnych forach internetowych i spamowanie w ten sposób to wręcz antyreklama dla tej firmy ... ?
Pozdrawiam.