1

Temat: Pomoc w budowie i doborze kominka i obudowy

Dzień Dobry Wszystkim użytkownikom forum

W moim mieszkaniu jakie w obecnej chwili zamieszkuje mam zamiar postawić kominek i tu stanowi problem i prośba do was o pomoc i poradę.
Dom jest jedno piętrowy kominek mam zamiar umieścić na pierwszym piętrze gdyż dół zamieszkują rodzice oni posiadają kominek tylko słabej jakości wykonania i jak to starsi ludzie nic w nim nie chcą zmieniać dla nich jest dobrze.

Pierwsze moje pytanie brzmi czy jest w ogóle możliwość podpięcia kominka na piętrze, czy komi nie będzie za krótki od miejsca podłączenia i ciąg będzie odpowiedni, jest to stary komin w którym kiedyś był w piwnicy podpięty piec węglowy. Proszę także o porady jak zrobić podłączenie do takiego komina.  Z tego co wyczytałem na forum wykuwa się dziurę i wmurowuje się przejściówkę pod kątem(jakim?) tylko nie wiem jaką proszę o jakieś modele. Na dole w piwnicy znajduje się wyczystka czy to wystarczy?

Wkład kominkowy będzie oddalony od tego komina o 2,7m w lini prostej wiem że należy zastosować lekki spad w stronę wkładu.
Wkład jaki chce zastosować ma ogrzać 100m2 mieszkania metodą DGP i będzie musiała być zastosowana turbina gdyż układ pomieszczeń jest kiepski, będzie znajdował się w pomieszczeniu o powierzchni ok 25m2 do wkładu zastosuje doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Jedną  z wtycznych co do wyboru wkładu jest jego „stałopalność”

Mój wybór to Tarnava 12kW może ma ktoś lepszą propozycje?
Bardziej skupiałem się na wyborach wkładów żeliwnych gdyż mam małe przekonanie co do stalowych z szamotami w środku-ale zawsze może się to zmienić.

Obudowa jaką chciałem zastosować miała być z płyt i tu jest też kilka pytań;
krzemowo wapienne
wermikulitowe
szamotowe
Skłaniam się do tych pierwszych z racji ceny i szybkości montażu a zarazem jego łatwości, są z tego co mi wiadomo nie pylące i  nie potrzebują izolacji wełny mineralnej od środka, jak z akumulacją ciepła
Wermikulit nie wiem jak jest z pyleniem i czy da się go tynkować aby położyć farbe, jak z akumulacja ciepła
Szamotowe nie wiem jakiej wytrzymałości mam strop czy wytrzymuje mi ciężar wkładu plus obudowy szamotowej bo jest z tych trzech najcięższa.
Do tych technik proszę pomoc w wyborze jeśli chodzi o rodzaj uwzględniając DGP która najlepiej się spisze.

DGP rozprowadzone będzie do 2 pokoi i kuchni łazienki wiedząc i czytając wcześniejsze posty się nie doprowadza  do kuchni i łazienki jednak w moim przypadku zaryzykuje gdyż będą to dwa ostatnie ameostaty przed którymi zamontuje przepustnice do regulacji. No i ameostaty też będą z regulacją to będzie można je w razie czego zminimalizować.

2

Odp: Pomoc w budowie i doborze kominka i obudowy

wszyscy patrzą nikt nie komentuje i pomaga:(

3

Odp: Pomoc w budowie i doborze kominka i obudowy

Nie jestem specjalistą, więc moją odpowiedź musiałby ktoś zweryfikować.

1. Kominki na piętrze są możliwe, ale wszystko zależy od tego czy podłoga wytrzyma.
2. Odległość wkładu od komina to na pewno 2,7 m? - przecież to prawie cały pokój
3. Płyty krzemowo-wapienne moim zdaniem to dobry wybór, ale izolacja z wełny powinna być

Co do reszty niestety nie potrafię odpowiedzieć.

4

Odp: Pomoc w budowie i doborze kominka i obudowy

Dzięki za pierwszy wpis
Podłoga wytrzyma
Odległość od kominka zostanie zmiejszona do max 2m bo obawiam się braku ciągu w kominie przy takiej odległości2,7m 
Z tego co czy tałem to płyty daje się bez wełny bo ona pyli a same płyty są wystarczające?

Może ktoś jeszcze Mnie wesprze radą??

5

Odp: Pomoc w budowie i doborze kominka i obudowy

Witam,

płyty wermikulitowe świetnie nadają się do izolacji ścian wkładów kominkowych. Są mocniejsze niż te z włókien ceramicznych, ale mimo to można poddawać je obróbce mechanicznej przy użyciu narzędzi do drewna. Ponadto mają tę zaletę, że podwyższają temperaturę spalania wewnątrz komory i tym samym przyczyniają się do zwiększenia czystości spalin. Dzięki temu szyba dłużej pozostaje czysta. Natomiast jeśli chodzi o wykonanie samej obudowy, to wybór właściwego materiału jest uzależniony od tego, czy ta obudowa ma być izolacyjna czy akumulacyjna. W pierwszym wypadku polecam zastosowanie Płyt Kominkowych VITCAS. Są sztywne, lekkie oraz odporne na działanie temperatury do dochodzącej do 1000 stopni Celsujsza i niepalne. Ponadto nie posiadają włókien, dzięki czemu jest to produkt niepylący, grzybo- i pleśnioodporny oraz łatwy w obróbce. Jeśli zaś obudowa ma mieć właściwości akumulacyjne, to polecam zastosowanie Akumulacyjnych Płyty Szamotowych VITCAS. W ich przypadku nie trzeba używać kominkowej wełny mineralnej. Płyty są samonośne i nie wymagają do montażu stelaża ani skręcania, obudowę kominka wykonuje się przy użyciu tylko jednej zaprawy.

6

Odp: Pomoc w budowie i doborze kominka i obudowy

A ja z kolei chciałem się Wam pochwalić tym ,że niedawno nareszcie sfinalizowałem budowę domu i jestem na "swoim". Ja od dzieciństwa marzyłam o tym, aby kiedyś się wyprowadzić na wieś. Niestety, z rodzicami mieszkaliśmy na piętrze i przez to byłam skazany na wysłuchiwanie wszelkich hałasów dochodzących z ulicy. Miałam tego dosyć i postanowiłam , że kiedyś zamieszkamy we własnym domu. I choć musieliśmy wyjechać na blisko trzy lata do Wielkiej Brytanii, to marzenia w końcu udało się zrealizować. Teraz planujemy montaż kolektorów, żeby trochę zaoszczędzić na cieple - https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory … i-osprzet/...