1

Temat: Jakiej mocy kozę wybrać

Witam serdecznie,

chcę sobie wstawić kozę do mieszkania (zgoda kominiarza już jest), ale zastanawiam się nad mocą. Salon w którym ma stanąć koza ma ok 18m2, ale chce żeby ciepło rozchodziło się do pozostałych pomieszczeń (całe mieszkanie ma ok 46m2, wysokość standardowo ok 2,5m). Chcę tak dobrać moc kozy, żeby nie było ani za bardzo gorąco w salonie, ale też było ciepło w pozostałych pomieszczeniach. Chcę żeby obieg ciepła nie był wymuszony: z kuchnią przez otwór w ścianie (ok fi 15cm), z sypialnią przez otwór w ścianie (fi ok 7cm), do przedpokoju przez drzwi. Dodam jeszcze, że budynek nie jest ocieplony, mieszkanie szybko się wychładza, zanim doczekamy się ocieplenia przez administrację... to wolę już teraz sobie wstawić kozę.
Myślałem o mocy ok 3kW ale boję się, że w salonie będzie upał nie do zniesienia (np ok 23 stopni). A może bez potrzeby się obawiam?
A może te 3kW to za mało na takie mieszkanie bo ciepło będzie się bardzo szybko i ładnie rozchodzić po innych pomieszczeniach.
Tyle wiem co wyczytałem w internecie, że 1kW wystarczy na ogrzanie ok 10m2, ale jak to będzie w moim przypadku, nie wiem?
A może warto wstawić kozę większej mocy bo bardzo łatwo regulować jej moc?

Z góry dzięki za pomoc tym co mają doświadczenie.

2

Odp: Jakiej mocy kozę wybrać

Ja również jestem zdania, że warto starać się o to, aby ogrzewanie w naszym domu było jak najbardziej wartościowe. Nie jest to oczywiście łatwe do osiągnięcia, ale myślę, że bez większego trudu można uzyskać taki rezultat. W każdym razie jestem zdania, że kozy mogą się sprawdzić równie dobrze jak kominki. Przede wszystkim zajmują mniej miejsca i są bardziej estetyczne. Korzystałam do tej pory z takich porad Duluxa i bardzo mi się przydały, dotyczące na przykład salonu - https://www.dulux.pl/pl/artykuly/jak-ur … on-w-bloku