Temat: Powietrze dla paleniska kominka 16kw Zuzia

mam pytanie jak najlepiej doprowadzić pod kominek powietrze potrzebne do spalania jeśli chcę obudować kominek gotowymi elementami granitowymi i żadne otwory w tej elewacji kominka obok drzwiczek czy pod nimi nie wchodzą w gre.Jest to kominek zuzia Pozatym jeśli zewnętrzną czerpnie podłącze do trojaka fi 150 na 2X fi 100 to jedna rura  fi 100 będzie zaopatrywać palenisko a druga rura fi 100 zasili zapotrzebowanie na powietrze do ogrzania i rozprowadzenia po pomieszczeniach .Czy taka idea jest dobra aby te dwie rury miały wspólną czerpnie .Czy nie nastąpi zasysanie powietrza z pomieszczenia gdzie znajduje się kominek z powodu podciśnienia wywołanego turbiną. Czy może te dwie rury zaopatrzyć w osobne czerpnie umieszczone na zewnątrz. I jeszcze jedno czy rura fi 100 wystarczy na zapotrzebowanie ciepłego powietrza czy nie będzie zasysało przez kratki umieszczone na atrapie okapu kominka które to miały by za zadanie dogrzać pomieszczenie gdzie stoi kominek. Dużo tych pytń jak na dzieńdobry bo jestem nowo zalogowany.Pozdawiam wszystkich Kominkowców Krzysiek

2

Odp: Powietrze dla paleniska kominka 16kw Zuzia

Jeśli chodzi o czerpnię powietrza do spalania to przewód o średnicy fi100 w zupełności wystarcza (większy nie zaszkodzi fi100 to minimum). Z kolei jeśli chodzi o powietrze które jest ogrzewane powinno być pobierane z wnętrza budynku (po co ogrzewać powietrze zimne - z dworu jak możemy podgrzewać powietrze cieplejsze z wnętrza budynku).
Jeśli chodzi o wlot powietrza konwekcyjnego to przekrój rury fi100 to jest to za mała średnica!!!
Przyjmuje się, że wlot powietrza konwekcyjnego to 100cm2/1kW mocy wkładu (przy wlocie z kratkami wentylacyjnymi z siatką - która zmniejsza przepływ powietrza, bez siatki wystarczy ok 50cm2/1kW).

3

witam czy napewno chodzi o 100 cm2 ? coś dużo ,zuzia ma 16kW czyli 100cm2 X16 kW to jest 1600cm2 na 1h jaki musi być otwór by zaspokoić zapotrzebowanie na powietrze do ogrzania. i gdzie go umieścić ?.

4

przepraszam ze sie wtrace ale nie ma czegos takiego jak 1600cm2/h
i nie chce nikogo zrazac ale jak slysze nazwe Zuzia to jakos mi sie to kojarzy z KR>PL
oj przemyslalbym zabudowe tego wkladu

5

a co to znaczy KR>PL bo niezbyt rozumiem? w czym ten kominek jest gorszy od innych bo mam zamiar go zakupic

6

http://www.projekty-domow.net/index.php … 19701.html to adres strony z komentarzami
pozdrawiam

7

Witam ponownie mam następne pytanie jaki przewód zastosować do transportu ciepłego powietrza z nad kominka do pomieszczeń przy pomocy turbiny .Czy przewód wykonanay z dwuwarstwowej foli aluminiowej z drutem spiralnym i ocieplony 2,5mm wełną mineralną i opakowany w rękaw z folji aluminiowej ? czy przewód dostępny w 1 metrowych kawałkach wykonany z aluminium po razciągnięciu daje 3 m i bez ocieplenia ale chyba bardziej solidny.Może ma ktoś wiedze co wybrać? Oba przewody o srednicy125mm. Który lepszy?

8

cieplo napisał/a:

przepraszam ze sie wtrace ale nie ma czegos takiego jak 1600cm2/h
i nie chce nikogo zrazac ale jak slysze nazwe Zuzia to jakos mi sie to kojarzy z KR>PL
oj przemyslalbym zabudowe tego wkladu

WITAM JA TWIERDZE ZE WKŁADY ZUZIA SĄ DOBRE BO ZAMONTOWAŁEM TYCH WKŁADÓW SPORO I WSZYSTKO JEST OK.

9

Witam.
Jeszcze dwadzieścia parę lat temu każdy posiadacz "malucha" też twierdził że jest to auto jak najbardziej OK. Było ich przecież sporo...;-)
Pozdrawiam.

"...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę - Zduna Wędrownika.
Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra,
buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt.
W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

10

Moja Zuzia działa bez zażutu. Jeszcze nie obudowana ale daje nieżle. Spalanie przebiega rewelacyjnie. Prosty system kierowania cyklem spalania. Uwaga! drzewo iglaste zakapca szybe.Szybko sie nagżewa .Elegancko się pali przy zamkniętym czopuchu i popielniku. Napoczątku troche smierdzi ale to zasada że musi się wypalić. Osobiście jestem zadowolony.

11

zgadzam się z krzysztofem

12

Panowie jaki wklad to jest kwestia szmalu.Krzysztof kupil i trzeba mu pomoc, OK rura doplywu powietrza fi 100 z przepustnica pod ZUZIA.Zuzia nad nim.Po obudowaniu ZUZI masz wokol obramowania frontu do 1cm szparki kroredy to zasuwa powietrze z zewnatrz do  spalania a i do nawiewu, w lato moze sluzyc jako wentylacja.Jesli chodzi o nawiew to z czopucha zastosuj rure fi150 w izolacji welninej do jednostki wyciagu i do skrzynki rozprowadzenia powietrza .reszta to fi125 llub fi100

13

Kominki bez komina

Istnieja rozwiazania instalacji kominkowej, które nie wymagają tradycynego odprowadzania przez komin. Takimi użądzeniami sa biokominki na etanol. Polecam lekture w gazecie Biokominek.org przesyłam tez zdjęcie takiego biokominka. Biokominki sa zrówno dekoracją z prawdziwym ogniem jak i elementem ogrzewajacym pomieszczenia. Są też biokominki do zabudowy wygladajace jak tradycyjne wkłady kominkowe, które też nie wymagają instalacji kominowe. We wszystkich kominkach tego typu spalane jest nie drewno czy pelet ale paliwo do biokominków. To paliwo jest czystym etanolem, które nie wydzela szkodliwych pierwiastków. Przy spalaniu tego paliwa powstaje para wodna i niewielka ilosc dwutlenku węgla, która porównywalna jest z iloscia dwutlenku wegla powstałego podczas oddychania człowieka.
To rozwiazanie jest na tyle innowacyjne ze nawet tacy wielcy produceci wkładów kominkowych  jak Spartherm zainteresowali się tą bezpieczną technologią i produkują też biokominki. Na zdjęciu jeden z biokominków, który nie posiada instalacji kominkowej.

biokominki

14

Trzeba by banowac takich reklamiarzy. W 10 watkach wlepiaja reklamy.