Temat: CZAD a kominek, DGP, junkers, wentylacja, komin

Witam Wszystkich,

przeglądając forum natknąłem się na kilka postów, które zostały pozostawione bez zwrócenia uwagi na ważną kwestie. Chodzi o tlenek węgla, popularnie nazywany czadem. Post jest przydługawy ale warto się z nim zapoznać.

Objawem wskazującym na poważny problem jest WYCZUWALNY ZAPACH DYMU w mieszkaniu. Ale nawet kiedy takiego zapachu nie ma, przy braku odpowiedniej wentylacji, czy niesprawnym kominie i niekorzystnym zbiegu okoliczności (silny wiatr wiejący z odpowiedniej strony, zamknięte okna, więcej drewna w kominku, włączony wentylator czy pochłaniacz w kuchni) może dojść to wytworzenia trującej ilości czadu. Przy niedoborze powietrza w komorze kominka, zawartość czadu w spalinach wzrasta kilkadziesiąt razy.

W przypadku nieszczelnej komory spalania, bądź instalacji kominowej, wentylator DGP będzie zasysał spaliny do pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ wytwarza on większe podciśnienie niż ciąg kominowy. Przy sprawnym kominie i wentylacji, w spalinach znajduje się kilka procent czadu. Wystarczy, ze wentylator podessie tylko kilka procent spalin, żeby w mieszkaniu wytworzyć niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnym przypadku i życia (szczególnie płodu kobiety ciężarnej) stężenie czadu, czyli powyżej 0.01%.

Wentylator DGP (podobnie jak każdy wentylator wyciągowy, np. w okapie kuchennym czy łazience) zmniejsza ciśnienie w okolicy komory spalania kominka, dlatego nawet przy szczelnej instalacji kominowej ważny jest napływ świeżego powietrza do pomieszczenia z kominkiem. Z tego względu w trakcie palenia w kominku, czy korzystania z ogrzewacza "junkersa", NIE WOLNO WŁĄCZAĆ żadnych wentylatorów wyciągowych w domu. Zamiast tego lepiej uchylić okno.

Do podobnej sytuacji może dojść w przypadku niesprawnej instalacji kominowej, wynikającej z rożnych względów, często eksploatacyjnych (brudny komin), ale i projektowych (za mały przekrój albo wysokość komina dla danego wkładu; komin fi 150mm jest zwykle zbyt mały, zęby zapewnić odpowiednie parametry spalania w przeciętnym kominku).

Niesamowicie ważne jest doprowadzanie świeżego powietrza do kominka. Jest to równie ważne, jak odpowiedni komin, szczególnie w domach dobrze uszczelnionych. W pomieszczeniach z kominkiem, podobnie jak z ogrzewaczem gazowym, tzw. "junkersem", musi być zainstalowana przy podłodze odpowiednich rozmiarów niezasłanialna kratka nawiewowa (często stosuje się specjalne doprowadzenie powietrza do kominka), a w drzwiach do pomieszczenia kratki wentylacyjne. Takich kratek NIE WOLNO zasłaniać. To żadna oszczędność, a kosztować może wiele zdrowia lub nawet życie.

Zainstalowanie czujnika czadu może być pomocne, ale przede wszystkim należy USUNĄĆ PRZYCZYNĘ problemu, a nie polegać na czujnikach, które są zawodne. Na rynku jest wiele czujników, które kosztują w okolicach 100zl i maja wątpliwa jakość (wyglądają tak samo, a różnią się tylko nazwa firmy; jest sporo takich do kupienia w Internecie). Nawet dobre czujniki, wykonane przez firmy z tradycjami, po kilku latach, a czasami i szybciej, przestają poprawnie działać.

Instalację kominową oraz wentylacyjną powinni projektować i sprawdzać kompetentni fachowcy. Nie należy ufać osobom na słowo, tzw. ?fachowcom?. Instalowanie kominka, ogrzewacza typu ?junkers? i innych urządzeń grzewczych należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta i obowiązującym prawem, niezależnie od tego co twierdzi ?fachowiec? i co mówią mu wykonane przez niego pomiary.

Wiecej o zatruciu czadem znajdziecie na:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zatrucie_tlenkiem_węgla
http://gazetaolsztynska.pl/21003,Za-dar … adowi.html
http://www.tomaszow-tit.pl/artykul,Czad … ,5413.html
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216
[pdf] http://www.barczewo.bip.net.pl/?p=docum … bar_id=743

Pozdrawiam!

2

Odp: CZAD a kominek, DGP, junkers, wentylacja, komin

witam, sprawa czadu nie dotyczy tylko palących węglem jak sądzą niektórzy, takze drewna  i brykietu . Sprawa zaczyna być  także coraz ważniejsza gdyż coraz częściej zaczynamy stosować akumulację ciepła ze spalin. Przebiega tu prces  prawie jak w normalnym piecu. Dlatego ważne jest zwrócenie większej uwagi na bezpieczne  i dobre wykonanie kominka, dobre drewno i bezpieczną eksploatację

3

Odp: CZAD a kominek, DGP, junkers, wentylacja, komin

Witam i przy okazji podłączę się pod wasz post. Ja też mam pytanie odnośnie spalin i czadu. Wydaje mi się że moja instalacja zrobiła się nieszczelna i do domu ulatnia się jakieś cholerstwo. Zastanawiam się nad skorzystaniem z usługi firmy https://www.test-therm.pl/ która w swojej ofercie posiada usługę kontroli czystości powietrza w pomieszczeniach czystych i czy taka usługa mi w czymś pomoże? Podobno wszystkie badania przeprowadzane są przy pomocy aparatury firmy AIRFLOW-TSI, która jest światowym liderem z zakresu produkcji urządzeń do określania parametrów powietrza lub wody, a także innych urządzeń wykorzystujących różne metody pomiaru.

Odp: CZAD a kominek, DGP, junkers, wentylacja, komin

Moja znajoma już nieprzyjemności związane z czadem i ledwo to przeżyła. Naprawdę trzeba uważać. Junkersy to przeżytek.

Zapraszam do mnie http://plastopol.pl/