1

Temat: koszt ogrzewania kominkiem

witam wszystkich
proszę was o informację ile (oczywiście w przybliżeniu) kosztuje ogrzewanie domu za pomocą kominka
mam dom o pow. ok 150 m2 nowy ocieplony nowe okna, obecnie korzystam z ogrzewania gazowego ale rachunki coraz wyższe a zimy coraz cieplejsze; w najbliższym czasie będę montował u siebie kominek i zastanawiam się czy nie zainstalować wkładu z płaszczem wodnym i nie podłączyć się do istniejącej instalacji c.o.
proszę o odpowiedź
pozdrawiam

2

Odp: koszt ogrzewania kominkiem

Wszystko zależy od ceny metra drewna. U nas kosztyje 180-200zł metr przestrzenny, znam miejsca gdzie jest drożej. Do tego drewno jest mokre ( nie wysezonowane co obniza jego wartość energetyczną) dolicz sobie jeszcze za palacza jeżeli będzie to głowne ogrzewanie. Co do wyboru sposobu to ja nie należę do zwolenników płaszcza wodnego bo to sprowadza kominek do roli pieca ale znam dobrze funkcjonujące urządzenia, sam wole DGP lub nowość masy kumulacyjne, ale wybór należy do Ciebie. Co do ilości drewna to licz ok 10-15m przestrzennych na sezon - w zależności od zimy.

3

Odp: koszt ogrzewania kominkiem

Dokładnie nie da się obliczyć, ceny są różne w zalezności od regionu.
Powiem na naszym przykłądzie - cena o 1/3 niższa niż gazem, dla nas to jest duża różnica.

4

Odp: koszt ogrzewania kominkiem

zgadza się nie można uniwerslanie tego oblliczyć;/ my mamy kominek z Makrotermu, wydatki na ogrzewanie zmniejszyły się o kilkaset zł na rok, wiec tak czy tak sie oplaca:)

5

Odp: koszt ogrzewania kominkiem

15m X 180zł=2700zł dolicz sobie czas poświęcony na przygotowanie opału przed sezonem,magazynowanie itd.
i czas poświęcony na palenie takim kominku, bo żeby grzać to trzeba dobrze dokładać:)

Zamiast zakładać kominek z płaszczem wodnym to załóż sobie zwykły piec c.o będziesz miał podobne koszty instalacyjne taniej o obudowę kominka, a węgiel będziesz miał nie sezonowany i dłużej będzie sie palił.
Mam dom 180m2 tylko nowe okna nie ocieplony kupiłem 3,8 tony zwykłego groszku po 560zł/tona = 2128zł dodaj koszty popiołu 210zł za 6 miesiecy no i czas temu poświęcony a wierz mi ze dużo go nie poświęcam bo dokładam co 14h

Mówie poważnie. Pozdrawiam.

6

Odp: koszt ogrzewania kominkiem

Zgadzam sie lepiej smieciucha niż płaszcz wodny w salonie a zarazem syf. W salonie ładny kominek na nastrojowe wieczory:).

7

Odp: koszt ogrzewania kominkiem

Proponuje pozostać przy gazie + kominek bez płaszcza, bo nie wystarczy tylko wpiąć się do obecnego CO. Musisz zainwestować w dodatkowy sprzęt. Kupując kominek typu koza na 2-3tys plus taniejący opał brykiet drzewny cena jest teraz na poziomie 550zł, więc to juz atrakcyjna alternatywa dla drewna.

8

Odp: koszt ogrzewania kominkiem

Aby dokładnie obliczyć koszty ogrzewania w domu za pomocą kominka, musisz wziąć pod uwagę dwa aspekty: koszt instalacji DGP oraz koszt późniejszej eksploatacji. Cena kompletu jest zależna od rodzaju obudowy, modelu wkładu kominkowego itd... - średnio to koszt 10-12 tys złotych. Z kolei koszt eksploatacji systemu w sezonie grzewczym dość szybko określisz, jeśli wiesz, że kominek pracując w systemie ciągłym zużywa średnio 3,4 kg drewna na godzinę. Mnożąc tę liczbę przez liczbę godzin przepracowanych w ciągu trzech miesięcy daje to 8011 kg drewna. To z kolei odpowiada 14 m3. Przemnażając to z kolei przez cenę 1 m3 drewna kominkowego (zależnie od gatunku 100-150 złotych) wychodzi co najmniej 1400 złotych.

9 (edytowany przez Kamciazz 2018-10-11 10:15:21)

Odp: koszt ogrzewania kominkiem

Od siebie jeszcze dodam, iż koszty ogrzewania kominkiem uzależnione są również od wilgotności drewna, gdyż zbyt mokre drewno jest nieekonomiczne. Dzieje się tak dlatego, iż zbyt duża wilgotność przekłada się na niską wartość opałową. To dlatego, że w trakcie procesu spalania część energii zostaje wykorzystana do odparowania wody. Dlatego w kominku nie powinno się palić mokrym drewnem. Dla zainteresowanych pomocne informacje na temat właściwego wysuszenia drewna można znaleźć w poradniku - https://kratki.com/pl/jak-szybko-wysusz … kominkowe/.

10

Odp: koszt ogrzewania kominkiem

najwięcej zależy od tego kiedy kupujemy drewno, bo kupowanie na sześć mcy przed sezonem często kończy się paleniem mało efektywnym. Sprawdzając oferty na giełdzie opału http://gielda-paliw.com/ogloszenia/kate … -kominkowe widać, że wiosna to najlepszy okres do udanych zakupów

11

Odp: koszt ogrzewania kominkiem

Dlatego ja zdecydowałem się na biokominek równie wydajny co tradycyjny a dużo tańszy w utrzymaniu i co najważniejsze nie są potrzebne żadne specjalne instalacje.