1

Temat: Czy ma znaczenie szamot ......

Witam,
Chcialem juz kupic DOVRE 2180 ale gosc ktory bedzie mi montowal odradzal bo nie ma szamtu w srodku.
Twietdzi ze szamot tak sie nagrzewa ze szyby mniej kopca i poleca DOVRE 2175 (lub inny ale z jakims takim wkladem szamotowatym).
I w zwiazku z tym mam pytanie czy to prawda ?
Ja wolalbym 2180 ze wzgledu na to ze jest szerszy i mozna wieksze polana wrzucac (taka zachciewajka - mam kominek na dzialce i wiem ze zawsze byl problem z tym ze komora za mala do przycietego polacna hehe).
Jakie modele byscioe polecili co by mialy szamot w srodku, doprowadzenie powietrza z zewnatrz (przy pomocy rury), nie z pomieszczenia ?

2

Odp: Czy ma znaczenie szamot ......

Witam
Pierwsze słysze żeby szamot miał wpływ na brudzenie sie szyby w kominku.
Wilgotność drzewa powoduje że szyba zachodzi mieszanką wilgoci i sadzy, jednak wysoka temperatura w kominku cześciowo wypali ja.
Moje doświadczenie z szamotem mowi ze owszem nagrzewa sie i dłużej trzyma ciepło jednak jest podatny na pekanie co przekłada sie na wymiane go, a to już koszt.
Gdybym wybierał wkład to nie sugerowalbym sie tym czy ma szamot, tylko  sprawność, precyzje regulacji przy spalaniu i na koncu wyglad to co mi sie podoba.

3

Teoretycznie ściany pieca wyłozone szamotem lub wermikulitem pomagają uzyskać wysoka temperature w palenisku co sprzyja poprawnemu działaniu sysyemów czystej szyby jak i czystemu spalaniu drewna. Natomiast wady jak kolega wyżej napisał, szamot z czasem pęka aż sie rozsypuje i trzeba go wtedy wymienic. Jak będzie dobry opał (do 20% wilgotności i liściasty) to nie bedzie różnicy czy żeliwo czy szamot.

4 (edytowany przez Forest-Natura 2012-04-11 08:28:50)

Witam.
Między szamotem, żeliwem czy też wermikulitem jest ogromna różnica.
Żeliwo nigdy nie będzie izolatorem i nie ma ono żadnego wpływu na uzyskiwanie wyższych temperatur spalania - wręcz przeciwnie, jako bardzo dobry przewodnik ciepła, skutecznie te temperatury (spalania) obniża.
Wermikulit jest bardzo dobrym izolatorem od samego początku palenia i bardzo szybko doprowadza do wysokich temperatur spalania (drewna w przypadku kominka).
Szamot z początku jest ogromnym "pochłaniaczem" ciepła, ale po uzyskaniu określonej pojemności cieplnej, której nie jest już w stanie "przeskoczyć" z racji zwykłych praw fizyki, staje się również zwykłym izolatorem. Natomiast ma tę przewagę nad poprzednimi materiałami, że potem zaczyna po części oddawać nagromadzoną w nim energię i jest w stanie "sam" utrzymywać temperaturę spalania na względnie wysokim i zarazem stałym poziomie.
To że się zużywa - to tylko plus dala niego. Jak się zużyje żeliwny element korpusu paleniska to trzeba wymienić z reguły ... całe palenisko (wkład) podczas gdy w przypadku szamotu, będzie to zaledwie jakiś pojedynczy element okładziny paleniska, kosztujący relatywnie dużo mniejsze pieniądze ...
Pozdrawiam.

"...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę - Zduna Wędrownika.
Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra,
buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt.
W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

5

Co do szamotu to zgodze sie ze ma ochronic zeliwo i dodatkowo magazynowac ciepło jednak. Rozumiem ze ktos pali w kominku weglem mułem flotem bo szamot zabezpiecza sciany kominka które moga ulec zniszczeniu od zbyt wysokiej temperatury bo zeby zniszczyc zeliwny wkłąd to trzeba sie starac...

6 (edytowany przez Forest-Natura 2012-04-13 21:29:27)

Witam.
Z drewna bez problemu można uzyskać temperaturę rzędu 1200 - 1300 stopni ...
A średnie "przebiegi" rzędu 550 - 900 stopni to podstawa zarówno dobrego spalania jak i normalnego funkcjonowania przyzwoitych palenisk.
Żeliwo zużywa się z biegiem czasu i deprecjonuje. Zawiera w sobie tlenki metali, które najnormalniej w świecie się spalają.
O ile dawniej sami użytkownicy urządzeń ogniowych umieli palić i mieli wyrobioną od pokoleń kulturę domowego ognia, a żeliwo było materiałem solidnym, nie nastawionym na oszczędną, masową produkcję, o tyle dzisiaj możemy podziwiać nagminnie poprzepalane i zdeprecjonowane, tanie paleniska - już około 3-4 lata palenia notorycznie mokrym drzewem potęgującym jeszcze utlenianie się żeliwa wystarczy by cieniutkie ścianki "palenisk dla ludu" ulegały bezpowrotnie deprecjacji.
Pozdrawiam.

"...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę - Zduna Wędrownika.
Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra,
buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt.
W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

7

Witam,

szamot jest doskonałym materiałem akumulującym Dlatego akumulacyjne płyty szamotowe są przeznaczone do tworzenia ciepłej obudowy kominka. Ciepło z nagrzanych płyt akumulacyjnych jest wypromieniowywane do pomieszczenia równomiernie, przez dłuższy czas, co zapobiega przegrzewaniu pomieszczenia, a następnie jego szybkiemu wychładzaniu.  Te marki VITCAS są samonośne i nie wymagają do montażu stelaża ani skręcania, obudowę kominka wykonuje się przy użyciu tylko jednej zaprawy.
Natomiast wspomniany tutaj wermikulit jest z kolei materiałem izolacyjnym. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości używany jest izolacji wkładów kominkowych. Podwyższa temperaturę spalania wewnątrz komory, przyczyniając się do zwiększenia czystości spalin, dzięki czemu szyba wkładu dłużej pozostaje czysta.