1

Temat: moc wkładu a wielkość kratek wentylacyjnych

Witam!
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie następujące pytanie:
Czy wielkość kratek wentylujących obudowę kominka jest w jakikolwiek sposób uzależniona od mocy wkładu kominkowego? Oczywiście przy założeniu, że jest to wkład powietrzny - tradycyjny, z doprowadzeniem powietrza zewnętrznego, ogrzewający powietrze za pomocą jego konwekcji,  zaś sama obudowa jest obudową typu zimnego, całość bez DGP...
Jeśli tak, prosiłbym o podanie tej zależności.
Spotkałem się już z jedną, na razie nie będę jej podawał, żeby nikogo nią nie sugerować, jednak jej wielkości budzą moje ogromne wątpliwości.

Less is more.

2

Odp: moc wkładu a wielkość kratek wentylacyjnych

Osobiście stosuję zasadę, że im większa moc wkładu tym więcej powietrza potrzebuje wkład. Swoje obudowy staram się tak projektować, żeby powietrze mogło swobodnie opływać wkład. Natomiast jeśli chodzi o kratki, to ich wielkość dobieram tak, aby powietrze nie "dusiło się" w obudowie. Tzn. odpowiednie doprowadzenie powietrza dolnymi kratkami, jak i odpowiedni wylot gorącego powietrza.

3

Wikęszość producentów jeżeli podaje to zaleca najczęściej minimalne wartości:
wlot 60 cm2 na każy 1 kw nominalny pieca, a wylot 90 cm2.
Oczywiście zdarza mi sie zaniżać i jeżeli jeden wlot i jeden wylot nie schodze poniżej kratki 17/49, przy normalnych gabartytach pieca.

4

Dzięki!
@ Muras: nie załamuj mnie proszę... dotychczas stosowałem 50cm2/1kW na wlocie + 75cm2/1kW na wylocie, wychodziły jakieś koszmarne połacie za "kratkami" a klienci tylko pukali się w czoło ... ale do Ciebie widzę jeszcze mi daleko neutral
Cóż, jak widać 2x 17/49 przy 14 kW to minimum na wylocie.
No dobra, a co w przypadku zastosowania DGP z turbiną i bez? Wlot bez zmian jak myślę, co z wylotem na "czopuchu"?

I na koniec proszę o komentarz do tego "czegoś", znalezionego dzisiaj w sieci.
Wytwór jednej z wiodących rodzimych firm, wkładzik o ile się nie mylę ma 14 lub 16kW, a krateczki jak widać na obrazku w stopniu minimalistycznym, o braku wentylacji dekompresji nie wspomnę - o ile wogóle tam jest  roll
http://img826.imageshack.us/img826/6268/40318234258151244832112.jpg

Dodać tylko mogę, że takich "wytworów" w sieci można znaleść na pęczki. Oczywiście zawsze można bronić się tezą, że to kominek z płaszczem albo jakiś termokaust.
Ale jeżeli takie historie widoczne są na 90% realizacji, i - co gorsza działają bez zarzutu - zaczynam mieć wątpliwości co do swojej słuszności...

Less is more.

5 (edytowany przez kominki-mazur 2012-02-14 07:02:33)

Na zdjęciu mamy wkład Oliwia 18kw firmy kratki.pl. Moim zdaniem walenie kratki 17x50 np. do wkładu 14kw to trochę przesada, a i wśród klientów powstają pytania: a po co takie duże? Uważam że taka wielka kratka szpeci kominek zwłaszcza jeśli jest umieszczona z przodu obudowy. Co do zdjęcia, to mamy tu kratki typu tunel lub luft (po zdjęciu ciężko ocenić). Jeśli monter tego "wytworu" izolował kominek płytą Varmsena czy Silca, to może spać spokojnie, a jeśli jeszcze jest tu DGP to już w ogóle nie ma się czym przejmować.
Taki kratki stosuję w przypadku izolacji płytą SuperIsol lub w przypadku DGP, gdy większość powietrza z komory ma być wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń.
Niedługo będę montował podobną obudowę, ale zamiast jednej kratki tunelowej na dole mam zamiar zastosować dwie zwykłe 17x30, natomiast na wylocie właśnie taką kratkę jak na foto. Ale w tym przypadku w budynku jest DGP z turbiną i 5 pomieszczeń na poddaszu do ogrzania.:)
A dwie kratki 17x49 na dolocie przy wkładzie o masie 120 kg hmmm...;)

6

Z tego co wiem firma kratki nie podaje zalecanych rozmiarów kratek. Podane przezemnie wartości można znaleźć w instrukcjach np. Spartherm i Hajduk. Podawane moce tez chyba nie są nominalne tylko maksymalne. W takich piecach stosuje po jeden góra dól 17/49 lub wiecej mniejszych. Chcecie mieć pewnoś jakie pole wlotu i wyloto (dgp wlicza sie w wylot) najlepiej zadajcie pytanie firmie kratki. Ten kominek ze zdjecia to jakas masakra. Kratki wygladają na luft 6x60 gdzie pole czynne to 3.3x58=191,4 cm2. Wiem że w sieci jest duzo takich realizacji lub wizualizacji, klienci tez chcą by kratek było jak najmniej " po co mi tyle kratek, ja bede palił tylko okazyjnie i delikatnie", a po pierwszym sezonie mamy reklamacje i na nasze przecierz Pan tak chiał usłyszymy " ja nie jestem fachowcem prosze wymienić przegrzany piec albo spotkamy sie w sądzie" producent pieca w odpowiedzi na reklamaje klienta  oczywiscie stwierdził iż kratki są zdecydowanie za małe i nie uznał reklamacji na piec wskazując błąd montażu". Jak ktoś montuje sobie to możę robić co chce. A tych co robia usługi przestrzegam przed zbyt mocnym uginaniem sie woli klienta który później dostanie zaniku pamieci.

7

Trudno się z tym nie zgodzić. Widziałem już różne przypadki uszczęśliwiania klienta na siłę. Wyznaję jedną zasadę: Powietrze z kominka ma się rozchodzić po pomieszczeniu a nie "kisić" w obudowie. Faktycznie producenci tacy jak Spartherm podają pewne wartości przepływu powietrza, ale założe się że i tak większość monterów (nawet autoryzowanych) ma ten temat swoją teorię i stosuje raczej wielkości na podstawie własnego doświadczenia. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli pokazany kominek nie ma DGP i jest izolowany wełną kominkową a dodatkowo nie ma dekompresji, to niedługo będzie do rozbiórki.:)

8

A co powiecie na totalne "bezkratkowie"?
http://img194.imageshack.us/img194/5751/50802211.jpg
http://img189.imageshack.us/img189/422/66997204.jpg
Osobiście jest mi żal tych klientów. Z pewnością wydali kupę kasy na takie zabudowy...
Normalnie scyzoryk się sam otwiera hmm

Less is more.

9

Może kratki są za ścianą?:D:D:D

10

Moja szkoła brzmi że stosunek kratek nawiewnych do kratek zasilających w obudowie to 1:3 jednak dotyczy to grawitacji, odnośnie DGP to turbina sprawuje cały obrót m3 więc najważniejsza jest kratka zasilająca bo to ona dostarcza powietrze które ma byc ogrzane wiec jej wielkość ma wpływ.
Pozdrawiam

11

Może kratki są za ściana:) Raz tak robiłem właśnie. Przy drugim zdjeciu to Lechma Exclusive po braku szamotu na ściankach twierdze że wodniak więc bedzie zył bez kratek, choć coś tam minmalnego powinno być.

12 (edytowany przez kominki-mazur 2012-02-15 09:34:07)

Nawet przy wodniaku rury spalinowe wytworzą temperaturę, którą wypadało by gdzieś spożytkować i nie kumulować w zamkniętej komorze. Chyba że na rurze dodatkowo zamontowali turbodym albo wężownice i odzyskują dodatkową energię do obiegu wody. Kratka z drugiej strony to stary trik, ale dobry i robi swoje. Nie wiem co jest w środku ani za ścianą, więc powstrzymam się od krytyki. Jak widać kominki są użytkowane, a pierwszy nawet opalany mokrym drewnem.:)

13

Cześć!
Właśnie wpadł mi do rąk egzemplarz "Świata Kominków" nr 3/2011, w którym to - w artykule p. Dariusza Darłaka - dość obszernie rozprawiono się na temat kratek kominkowych.
Wprawdzie nie posiadam praw autorskich do powyższego artykułu, ale mając na uwadze obudzenie świadomości zarówno inwestorów jak i wykonawców, postanowiłem wrzucić tutaj jego skan. Tym bardziej, że to forum znajduje się na domowej stronie "Świata Kominków". Jeśli jednak łamie to w jakikolwiek sposób prawa autorskie, proszę admina forum o usunięcie wpisu...
Pozdro smile
http://img37.imageshack.us/img37/5695/kratki1i.jpg

http://img851.imageshack.us/img851/6296/kratki2.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/9639/kratki3.jpg

Less is more.

14

Wreszcie jakieś konkrety smile

15 (edytowany przez gingordon 2016-10-06 14:04:49)

Witam,
Koledzy, nie mam dostępu do tego artykułu, a potrzebuję dobrać kratki do kominka z DGP z turbiną.
Projektuję obudowę kominka powietrznego z DGP dla swojego domu.
Kominek moc 24KW, ok. 5 KW promieniuje przez szyby.
Planuję ogrzewać dom parterowy ok. 110mkw. 4 punkty dystrybucyjne. Mam turbinę 800m3/h z  regulowanymi obrotami.
Jestem na etapie projektowania obudowy kominka i mam pytanie o wielkości kratek jakie powinienem zastosować na dolocie powietrza do obudowy i wylocie.
Znam współczynniki kratek dla zwykłych kominków bez DGP (które jest również jak kratka wylotowa odbiornikiem ciepłego powietrza). Nie chciałbym aby DGP kłóciło się z grawitacją.

Proszę o poradę.

podłączam się do artykułu:
"Cześć!
Właśnie wpadł mi do rąk egzemplarz "Świata Kominków" nr 3/2011, w którym to - w artykule p. Dariusza Darłaka - dość obszernie rozprawiono się na temat kratek kominkowych.
Wprawdzie nie posiadam praw autorskich do powyższego artykułu, ale mając na uwadze obudzenie świadomości zarówno inwestorów jak i wykonawców, postanowiłem wrzucić tutaj jego skan. Tym bardziej, że to forum znajduje się na domowej stronie "Świata Kominków". Jeśli jednak łamie to w jakikolwiek sposób prawa autorskie, proszę admina forum o usunięcie wpisu...
Pozdro smile"

16

Witam, podaj adres to wyślę Ci gazetę.   O tym temacie pewnie niedługo znów napiszemy tym razem w KOMINKACHPRO