Temat: wykorzystanie przewodu wentylacyjnego do odprowadzania nadmiaru ciepła

witam,

mam w salonie kominek bez rozprowadzania ciepła. Obudowa wykonana jest z płyt GKF, wnętrze wyłożone płytami Firerock. Na dole obudowy jest mała kratka doprowadzająca zimne powietrze do obudowy, a u góry (po bokach) dwie kratki odprowadzające ciepło. Teoretycznie wszystko mniej więcej zgodnie z zasadami sztuki. Problem polega na tym, że po rozgrzaniu zaczyna śmierdzieć, nie dymem, ale jest to taki chemiczny nieprzyjemny zapach. Wiem z forów że sporo osób ma podobny problem. Być może problem rozwiązałaby dodatkowa/dodatkowe kratki.

Tuż obok przewodu kominowego mam przewód wentylacyjny, którego dolny wylot znajduje się w obudowie kominka. Fachowcy którzy wykonali obudowę poprowadzili rurę pomiędzy tym przewodem a bokiem obudowy - jest dodatkowa kratka wentylacyjna na obudowie kominka.

Ostatnio zrobiłem mały eksperyment i wyjąłem koniec rury przewodu wentylacyjnego i umieściłem go wewnątrz obudowy kominka. W efekcie spora część ciepła z obudowy wylatuje przewodem wentylacyjnym a kratka która do tej pory była kratką wentylacyjną stała się dodatkową kratką odprowadzającą ciepło z obudowy. Cel został osiągnięty - przestało śmierdzieć. Zastanawiam się czy to rozwiązanie jest bezpieczne i jakie są jego minusy poza stratami ciepła.

pozdr,
Tomek

2

Odp: wykorzystanie przewodu wentylacyjnego do odprowadzania nadmiaru ciepła

Ciekawa opcja. Też z chęcią dowiem się czy to rozwiązanie jest bezpieczne? Moim zdaniem nie do końca przewody wentylacyjne są przeznaczone do tego typu rzeczy - a więc pewnie zalezy od ich konstrukcji.