Temat: kominek z płaszczem wodnym

Witam.Mam proste pytanie ,czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje zimą przy -15 stopniach mieszkanie o powierzchni 75mkw, z wykorzystaniem cwu .Mieszkanie jest ocieplone.Jak często trzeba podkładać drzewem (dąb) przy takich temperaturach.Dziękuje

2

Odp: kominek z płaszczem wodnym

WITAM!Prosta odpowiedz-zależy od wielu czynników-jakiej firmy,jakiej mocy jest kominek,no i czy jest wszystko poprawnie zmontowane.Dąb oczywiście wysezonowany?!U mnie-dom drewniany-szkieletowy-kominek 14KW-około 140m2,zimą -15 a w domu +24,bo tak chce moja lepsza połowa,spalam około 9m3 od września do maja.

3

Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa aktualnie mój 120m dom więc odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak smile Warunków jest jednak kilka - odpowiednia instalacja, wystarczająca moc, dobry wkład no i to, jak macie ocieplony budynek.
Palenie w kominku nie jest automatyczne, niestety drewno trzeba co jakiś czas dokładać. A jak często - wszystko zależy od procesu spalania - pojemności wkładu (do małego kominka mniej się mieści) itd. generalnie u siebie stosujemy rozwiązanie - w ciągu dnia co kilka godzin dokładamy drewno aż do wieczora. Ponieważ mamy ogrzewanie podłogowe nagrzana wieczorem podłoga oddaje ciepło jeszcze kilka godzin i gdy pomieszczenia wychładzają się do zaprogramowanej temperatury, uruchamia się kocioł gazowy i temperatura się podwyższa. Nocą, szczególnie w sypialniach nie musi być już 23 czy 24 stopni. Nam odpowiada 19 więc piec załącza się praktycznie nad ranem i jak już wstajemy, znów rozpalamy w kominku.
Polecam wybór dobrego producenta wkładu. Tani marketowy wkład, szybko się zepsuje. Znajomi mają od 2 lat i już się wypaczył, szyba jest ciągle czarna... lepiej kupić porządny wkład i nie martwić się, że za 3 czy 4 lata się zniszczy.

4

My kupiliśmy wkład w markecie, i faktycznie - nie polecam. Myśleliśmy, że to bez różnicy, a jednak...
czarnamysza ile za te wkłady Waligóra? Bo na stronie nie ma cen...

5

Ceny są moim zdaniem przystępne.
Jak wybieraliśmy wkład do naszego kominka byliśmy przygotowani na wydatek rzędu do 8 tys.
Jak już wkład był porządny i niezbyt drogi to wizualnie odbiegał od naszej wizji.
Jak udało się znaleźć coś ładnego, to cena była za wysoka.
W końcu instalator polecił nam kilka firm, w tym właśnie kominki Waligóra.
Ostatecznie zdecydowaliśmy się na nich i udało nam się za niecałe 6 tys. nabyć wkład, co do którego mamy pewność, że jest bezpieczny, będzie nam służył przez lata no i wizualnie nam się podoba.
Ceny kominków z płaszczem wodnym większości firm są dużo wyższe niż zwykłych wkładów, ale kominek bez płaszcza, czy systemu DGP nie ogrzeje nam domu... więc moim zdaniem się opłaca dołożyć te 2 czy 3 tys. zwrócą się w kilka sezonów.

6

Ja polecam wkłady tych dwóch firm:http://www.lechma.com.pl/ lub tańsze http://www.kratki.pl/. Handluję tymi wkładami od paru lat i nie było na nie jeszcze żadnych skarg a klienci są zadowoleni.

7

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Mam do zaoferowania kominek Lechma 190 z szybą pryzmatyczną jednolitą używany przez jeden niecały sezon z pompą i ze sterownikiem pompy CO.  Wkład był używany sporadycznie po wprowadzeniu się do nowo wybudowanego domu. Jest w pełni sprawny. Cena nowego kształtuje się na wysokości 6800 brutto.Istnieje możliwość transportu i podłączenia w nowym miejscu w okolicach Olsztyna. Zainteresowane osoby proszę o kontakt tel. 668041415 lub e-mail: grawerka@onet.eu.

8

@grawerka: wypadało by jeszcze poinformować w jakim układzie kominek pracuje. Sądząc po cenie to w układzie zamkniętym :-).

9

Korzystam z tego typu wkładu,właśnie firmy Waligóra. U mnie na trochę większej przestrzeni spokojnie to wystarcza. Dodatkowym plusem było to, że mogłem zamówić sobie indywidualny projekt swojego kominka, co znacznie ułatwiło sprawę przy projektowaniu salonu.

10

Nie będę polecał żadnego wkładu, zwrócę jedynie uwagę na to, czym powinno się kierować przy wyborze. Przede wszystkim wkład musi posiadać przyłącze powietrza do spalania z zewnątrz. Powinien posiadać wyłożenie ceramiczne w wewnątrz paleniska - wyższa temperatura spalania, zabezpieczenie przed uszkodzeniem ścianek ze stali, lepszy efekt czystej szyby. Dalej wkład powinien posiadać kurtynę powietrzną na szybę.Powinien mieć ruszt wodny. Dobrze, gdy działa w układzie zamkniętym. Takie wkłady zaczynają się cenowo od 6000 pln. Obecnie bardzo ważnym elementem w kominkach jest akumulowanie energii wszak szukamy oszczędności bo ceny energii są jakie są. Dlatego nieodzownym elementem instalacji wodnej jest zastosowanie bufora, który jest akumulatorem ciepłej wody zagrzanej przez kominek. To znacznie obniża zużycie drewna i podnosi komfort użytkowania kominka z płaszczem wodnym tym bardzie, gdy ma być jedynym źródłem ciepła. Odpowiednio zaprojektowana cała instalacja spowoduje, że kominek z płaszczem wodnym stanie się przyjemnością a nie tzw. kotłownią!!!Odpowiedni dobór mocy wkładu oraz bufora to zadanie dla wykwalifikowanych instalatorów a nie przypadkowych hydraulików, więc to też trzeba wziąć pod uwagę.

Kominek to teatr... rodzi się sztuka, którą wykonawca i ogień jako aktorzy muszą odegrać na deskach domów gdzie publiczność to domownicy z radością skupiający się przy scenie, podziwiając ujarzmiony ogień.

11

Aktualnie jestem na etapie budowy domu i po przeczytaniu tego artykułu http://www.noel.pl/bufor-ciepla-do-kominka-126.html, zastanawiam się nad zastosowaniem tego rozwiązania. Wydajne, oszczędne i ekologiczne. Co myślicie o tym?

Bardzo dobra jakość. Ja też podobne coś u siebie mam przy kominku akumulacyjnym. Proponuje skontaktować się z firmą, która u mnie robiła. Panowie znają się na rzeczy:
https://kominkizdunskie.pl