Temat: rozpalanie ognia w kominku

Witam
jestem właścicielką kominka, ale taką kompletnie zieloną. Kominek jest w mieszkaniu, które kupiłam jakiś czas temu. Poprzedni właściciele zapewniali, że był on używany i po całym tym urządzeniu stwierdzić można, że faktycznie w nim palono. Przed świętami znajomi wpadli na rekonesans kominkowy i faktycznie odpalił się. Sposób jego działania, co zrobić żeby był "cug" wiem. Jednak mam problem z najprostszym rozpaleniem ognia. Wiem, że najprościej kupić np. w Castoramie rozpałkę, szczapy albo coś takiego, ale jak nie mam tego typu "urządzeń" to jest to problem. "Starzy odpalacze komików" uznają to albo za głupotę z mojej strony, albo żart, ale uświadomić sobie należy też, że nie wszyscy potrafią wiązać sznurowadła. Ja nie potrafię dobrze rozpalić ognia w kominku od zera najprostszymi metodami. Nie umiem i już i chcę się nauczyć. Dziękuję za poważne potraktowanie mojego postu smile Pozdrawiam smile

2

Odp: rozpalanie ognia w kominku

czlowiek uczy sie cale zycie:)
wez czarnobiale gazety bo takie najlepiej sie palapomnij i wsadz do paleniska
drzewo na rozpalke moze byc swierk sosna drobno porabane tak jak polowa kija od szczotki do zamiatania:)
poukladaj sobie na gazete i podpal
zobacz czy szyber jest otwarty i dolot powietrza do spalania tez jest otwarty na max
na drobno porabane drzewo gdy sie zajmie dodaj troche grubsze i pozniej jeszcze grubsze i to powinno sie palic
zasada jest prosta od ciekich szczap po grube
sprubuj i daj znac jak poszlo
pozdrawiam:)

smile udało się smile rozpaliłam ogień smile dołożyłam teraz grubsze drewno. Wieczorem powtórzę. smile Dziękuję:)

Druga próba zakończona sukcesem, tym bardziej cenne, bo za oknem minus 14 smile Pozdrawiam smile

5

no to nauka nie poszła w las smile)))

W las to trzeba iść po drewienka smile. Rozpalanie mam opanowane, ale teraz kombinuję, jak zrobić żeby nie wabić do siebie staży pożarnej smile żartuję smile jednak pewnie coś źle robię bo mi we wczorajszym finale palenia w kominku coś się zadziało i dym poszedł na mieszkanie (siwy dym). Rozumiem, że do perfekcji mi daleko, ale próbuję, próbuję. smile Jeszcze mam jedno pytanie: jak się ma pellet do palenia w kominku. Wiem, że znajomi kupują do ogrzewania domu, ale czy się sprawdza do kominków - nie mam pojęcia. To jak na razie tyle mi po głowie chodzi. smile

7

witam, co do rozpalania ja na początek wkładam  trochę brykietu do tego rozpałkę i mniejsze kawałki drewna. jak nie mam brykietu to stare gazety idą do kominka. Zanim komin jest zimny to może zdażyć się ,ze idzie dym do środka a może zapomniałaś otrzożyć szyber na maxa. Czasem też na początku aby dostarczyć powietrza do komory kominka zostawiam lekko uchylone drzwiczki. Co do pellet paliłem - nalepiej to robić w specjalnym kociołku. Zasypytałem go do pełna zapalałem i czekałem aż się wypali. trudno było dosypywać go w trakcie palenia bo na początku mocno się dymił. Jest to na pewno rozwiązanie, ale myslę ,ze lepiej i taniej do kominka stosować brykiet niż pellet. On ma zastosowanie do piecyków lub kominków z zasobnikiem, tylko ogień w nich jest taki jakby przemysłowy.

Dzisiaj też znajomi polecali mi brykiet. Nie zdążyłam dzisiaj zakupić, ale pewnie to zrobię, bo ostatnio to na stacji paliw kupowałam drewno. Co do pelletu - miałam wątpliwości co do wrzucania go do kominka, bo sam w sobie jest jak mysi produkt, albo jakiego większego zwierzęcia i między rusztami by pospadał.
Dzięki za posty, mam nadzieję, że przetrwam zimę i zaprawię się w kominkowych bojach na kolejne sezony.
smile Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam.

9

My też czasem palimy brykietem, dość wygodne rozwiązanie.

10

Ja mam inny szybki sposób rozpalania smile
jak już wysprzątam środek kominka z popiołu a mam z płaszczem wodnym kominek
rozrywam na pół 1 bloczek 2.5cmx10cm rozpałki eko (ona jest lekko brązowa )
kładę ok 5-7 kawałków okrajków sosnowych ok 3x3cm i dł ok. 30 cm
na to kładę od razu 1-3 kawałków buka
ważne wyciągam brytwankę z popiołem zamykam kominek i ważne zamykam zasówe na kominie
bo inaczej rozpałka za szybko się spali
po ok 3 min otwieram zasówę kominową i ogień jest w całej komorze
po ok 10min od rozpalenia włancza się pompka ustawiona na 30 stopni
zasówam brytwankę zamykam zasówe na kominie i dolot powietrza przez brytwankę do połowy lub całkiem w zależności jakie kawałki buka wsadzę
więc moje rozpalanie trwa ok 12 min
ma ktoś szybszy sposób ???  tongue

11

Moim sposobem na szybkie rozpalenie kominka jest ułożenie na początek mniejszych kawałków drewna na to kładę ekologiczną podpałkę, osobiście kupuję Lux Fire. I podpalam. Ona akurat dość długo się pali więc nie ma potrzeby używania dużej ilości tej podpałki, a jak już ogień robi się duży dokładam większe kawałki drewna. Rozpalanie zajmuje mi też coś ok. 10-15 minut.

12 (edytowany przez ignacyman 2017-01-06 16:32:02)

Spróbuj też papierowymi wytłaczankami do jajek. U nas to działało:)

-----
http://ignif.com/

13

Rozpalanie od góry działa. W najnowszym numerze Świata Kominków 4/16 jest test podpałek. Oprócz informacji która i jak działa jest  sposób jak je układać do rozpalenia.  To najlepszy sposób. Kiedyś robiłem to po harcersku( wiele lat nim bylem od tego roku robię od góry i działa - na początku trudno mi było uwierzyć ale się udaje ) Rozpalenie pełne trwa ok 15 min tzn kłody palą się fajnym ogniem. Ja wkładam podpałkę i zapominam o sprawie. Nie używam już żadnych śmieci. Gazetę  szukaj w kiosku lub możesz zamówić poprzez adres kiosk.ihz.pl  Pewnie część testów pojawi się też w necie na portalu kominki.org , kiedy nie wiem.

14

Mój tato tylko od góry rozpala wink

15

Ciekawe porady, jak dla mnie rewelacja big_smile

16

Ja też rozpalam brykietem w domu, albo szarymi, starszymi wydaniami gazet

17

A więc od początku. Na ruszcie układamy kilka warstw szczap podpałki. Między nimi umieszczamy 2-3 kostki rozpałki do kominków i podpalamy je. Jeśli ciąg jest dobry, można zamknąć drzwi kominka, a ogień będzie się rozpalał. Po około 10 minutach dokładamy grubsze kawałki drewna i przymykamy szybry popielnika. Gdy na dnie komory zostanie żar, dokładamy drewno, czekamy aż się zajmie i regulujemy dopływ powietrza tak, by ogień nie był zbyt silny.

18

Jeszcze przed tym wszystkim warto oczywiście zadbać o to, żeby drewno było suchutkie. I to nie tylko „na oko” suchutkie, ale naprawdę, naprawdę wysuszone – da więcej ciepła, lepiej się spali, no samo wiecie. Jest kilka fajnych patentów, jak taki idealny albo do ideały zbliżony stan uzyskać – polecam poczytać sobie porady tutaj https://kratki.com/pl/jak-szybko-wysusz … kominkowe/ . Może komuś pomoże w szybszym rozpalaniu : ).

19

Jak wam wychodzi palenie brykietem w kominku ? Nie wytwarza za dużo dymu ? Do tej pory paliłam tylko drewnem, ale myślę że taki brykiet dłużej będzie trzymał ciepło. Czy zasada rozpalania jest taka sama jak np. w piecu tzn. najpierw układamy drewno przekładamy podpałką i jak się rozpali zarzucamy brykietem ?  I jeszcze jedno pytanie, czy ta podpałka lux fire faktycznie się sprawdza ? Kupuję zwykłą podpałkę, ale aby rozpalić muszę użyć większą ilość.