Temat: Proszę o doradzenie...

Witam! Mieszkam w domu budowanym w 80 latach. Grzeję w tej chwili gazem (masakra). Chciałbym zainstalować kominek, ale na poddaszu. Ogrzewałbym nim piętro i poddasze (piętro ok. 80 m kw). Strop jest betonowy, więc myślę że nie będzie problemu z nośnością. Instalacja centralnego jest zrobiona z rurek pvc, piec dwufunkcyjny. Nie będzie przeciwskazań podczas grzania kominkiem? Czy woda się nie zagotuje w instalacji i nie wpłynie to źle na te rurki (miedź pewnie byłaby lepsza)? Odległość od podłogi do dachu tam gdzie jest komin to 2, 3 metra. Nie zamało?

2

Odp: Proszę o doradzenie...

Witam, dobrze zrobiona instalcja ze zbiornikiem buforowym i wszystko bedzie grało. Zastanów się tylko nad taką opcją. Nie  likwiduj gazu ( nie musisz być palaczem) zamontuj kominek plus dgp ( dystrybucja gorącego powietrza) i będzie Ci grzało. Nie wchodź w w wodę jeżeli nie musisz.

3

Chata jest po remoncie, także kanały z powietrzem nie wchodzą w grę. Poddasze jest na razie nie wykończone, ale ocieplone (wełna) i tam mam zamiar wrzucić ten kominek, chwilowo go nie "ozdabiać", miałby póki co spełniać funkcję pieca. Gazu wiadomo nie mam zamiaru likwidować. Bałem się o te rurki PVC, ale jak piszesz że nic im nie grozi to spoko. A co z tą małą wysokością od podłogi do dachu, jest tylko 2,3 m? Czytałem gdzieś że wymagane jest min. 4 m.

4

wysokość poddasza niie stanowi problemu. Tutaj problemem będzie wysokość komina, i rzeczywiście on powinien mieć minimum 4 metry najlepiej powyżej 5m. Inaczej musisz zastosować tzw wzmacniacze ciągu np firmy Darco. Zadaj pytanie  w panelu porady fachowca na portalu i skieruj je do Łukasza Darłaka. Zna się na tym i może CI pomoze w przypadku za krótkiego przewodu kominowego.